Nie je to normálne ale je to bežné

Autor: Paulína Radimáková | 8.10.2011 o 23:00 | (upravené 9.10.2011 o 9:56) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  760x

Bežné ako striedanie ročných období určite nie. Hovoriť o morálke.To sa už dnes nenosí, to patrí do doby kamennej,do čias keď naši starí rodičia vzali húsky a šli ich pásť niekde ponad rieku a ešte k tomu bosí. Slovo morálka patrí tak do úst starej učiteľke na základnej, ktorá staré nosí drdol,nohavice vytiahnuté niekde pod bradou. Veď my už ani nevieme čo to morálka je, načo by nás tým voľakto aj zaťažoval. A ani nás to nezaujíma.

Je oveľa jednoduchšie žiť bez pravidiel a robiť čo mojej duši ľahodí. Je to bežné dnes, že ľudia zabudli na morálku alebo ju svojvoľne vyškrtli zo svojho slovníka či myšlienok. Všade naokolo hlásajúca sa humanizácia s následným nástupom a ohlasom slobody, ktorou sa oháňajú dnes už aj v materskej škôlke si postupne každý z nás vybuduje obraz slobodného človeka, ktorý si predsa môže robiť čo chce.

A preto je už bežné byť nemorálny, ale my radšej použijeme výraz slobodný. Veď niektoré deti/dospievajúci/mladí už ani nevedia čo to tá morálka je.A je teda byť morálny nenormálne? Čo keď  "sloboda" či nemorálnosť vrastie do nás až tak, že sa stane podmienkou pre normálnosť, a že práve tí čo sú iní a morálny budú nenormálny?

Je zamyslenia hodné či nám ešte dnešok aj dovoľuje byť morálny, keď za každým prešľapom skôr než sa stihne ozvať tvoje svedomie počuješ hlas: chyby robí každý.

Držať krok s dobou a s tým čo prináša a pritom byť morálny sa zdá byť nezlúčiteľné. Nájsť takých ľudí ani neni ľahké, buď sú to kostolné myšky alebo nejakí podivíni, ktorí nevedia nájsť samých seba, vlci samotári. Alebo sa za to len veľaľudí hanbí? Pretože byť morálnym, mať svoje hodnoty a zásady a držať sa ich nie je v súlade s dobou, nie je to predsa in, a ak by sme to priznali už sme na okraji spoločnosti, už sme jedni z tých podivných ľudí, pred ktorými budúmať ľudia predsudky.

Nespíš s ním a chodíš s ním? V nedeľu ísť do kostola,ešte aj na spoveď,to si odkiaľ? Ty si sa ešte poriadne nerozbila ?

A teraz máš dve možnosti, pokiaľ povieš nie, si ľuďom v podstate na výsmech. Inteligentní ľudia sú vcelku tolerantní a ešte pochopia,že ideš do kostola ale nechápu ako môžeš toľko rokov chodiť po svete a ešte nikdy si sa nerozbila, že by si si to nepamätala alebo zanechala obsah svojho žalúdka na chodníku. Ak by sa aj povzniesli nad tieto dva fakty aj tak nepochopia ako môžeš udržovať vzťah len na takej "suchej" úrovni.Veď to patrí k sebe predsa.Tri náhodné príkladné veci, na ktoré keď odpovieš tak ako väčšina populácie má iný názor (alebo sa len bojí priznať pravdu, veď je lepšie ísť s davom a byť v ňom ako byť mimo a prizerať sa) a už si ten voči ktorému budú mať ľudia výhrady, pri ktorom sa výsmevne pousmejú.Už budeš ten ktorého vynechajú z pozvania piatkovej akcie, už budeš ten, ktorý nebude pozvaný na rande pretože si predsa príliš konzervatívny a morálny, čím vlastne nenormálny a to sa dneska predsa vôbec nenosí.

Morálka je už len akési slovo, ktorému poriadne nerozumieme. Odmietame ju a vo veľkom štýle. Veď zvykli sme si na iné. Zvykli sme si a tým sme prijali nové hodnoty čo sú pre nás bežné. Zvykli sme si na vraždy, ktoré nami už pomaly ani neotrasú. Zvykli sme si videť fetujúce deti na základnej škole. Zvykli sme si, že nepotrebujeme sviatosť manželstva. Zvykli sme si, že sme slobodní. Zvykli sme si byť pohodlní a zvykli sme si, že svet patrínám a cestu k svojim snom a cieľom si môžeme vydobiť hocijako. A pokiaľ si niekto nezvykne má smolu.

Netreba meniť systém, to by bolo príliš zložité pre ľudí na vedúcich pozíciach. Viac ľudí a podporu si predsa vedúca postava získa práve rozdávaním slobody a nie nastolením morálky. Preto je jednoduchšie zmeniť hŕstku ľudí so starým konzervatívnym nenormálnym a nemoderným myslením a potom si už aj defitnitívne obhajíme našu novú normálnosť. Normálnosť byť nemorálny. Keďže bežné to už je, už stačí aby sa to stalo normálnym. Normálnym pre všetkých, pre deti, dospievajúcich, starších. A keď budú všetci nemorálni a tým normálni ani nemusíme nič ospravedlnovať, nemusíme nič obhajovať, ide predsa o túto dobu, o slobodu, o to že takto sme šťastní, bez odhryznutia z iného stromu poznania. To netreba. Ešte by sa nám zapáčilo byť morálny a zväčovali by sme skupinku nenormálnych. A možno aj k tomu príde, možno časom sa z bežných ale nenormlánych stanú bežní ale normálni, a tým nemorálni. Ide nám to celkom dobre, a keď sa trochu posnažíme určite veľmi rýchlo budeme všetci normálni.

Tradičná rodina je predsa model minulého storočia, dnes je in slobodné matky a rozvedené rodiny. Rýchly nárast detí v detských domovoch, viac detí s hendikepom, viac hádok, viac nenávisti, väčší boj o peniaze. A čím ďalej tým viac sa snažíme byž moderní a nemorálni.

Prečo? Kto potom zožne všetko čo sejeme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?